Oul

Супутники планет

Супутники планет

Супутники планет

Станом на початок 2019 р. у Сонячній системі було відкрито 195 супутників планет (185 у великих і 9 у карликових). Відомі супутники астероїдів. Сім супутників, разом із Місяцем, мають діаметр більший ніж 2500 км. Супутник Сатурна Титан і супутник Юпітера Ганімед у 1,5 раза більші за Місяць. Також Титан - це єдиний супутник з потужною атмосферою.

Супутники розміром десятки кілометрів (малі) є кам’яними або крижаними тілами неправильної форми. Вкриті дрібним пилом, мають велику кількість кратерів. Супутники розміром кілька сотень кілометрів (середні) переважно мають форму кулі і малу густину. Найбільші 7 супутників більше схожі на планети земної групи. За допомогою міжпланетних станцій вдалося зробити чіткі фото, на яких добре видно деталі поверхні, супутників Марса і багатьох супутників великих планет. Супутники Юпітера і більш далеких планет укриті шаром льоду з пилом товщиною в десятки км. На Іо (супутник Юпітера) сфотографовано діючі вулкани. Усі супутники вкриті кратерами метеоритного походження. Деякі супутники, як і Місяць, повернуті до своєї планети одним боком. Зоряні періоди обертання відповідають періодам обертання навколо планет. У кількох великих супутників виявлені власні магнітні поля.

Внутрішня будова великих супутників складається з трьох оболонок: кора, мантія, ядро. Ядра, що містять сполуки заліза, мають Іо, Ганімед та Європа. Кам’янисті ядра мають Тритон і Калісто. Радіус ядер становить 0,3 – 0,6 радіуса супутника. Кам’яниста кора Іо має товщину 30 км. Під нею є рідка магма яка і живить вулкани супутника. Викинуті вулканами сполуки сірки надають йому кольори від білого до червоного і чорного. Інші супутники мають крижану оболонку під якою знаходиться кам’яниста мантія.

На поверхні Ганімеда і Тритона видно сліди тектонічної діяльності. Калісто має величезну кількість ударних кратерів. Крижану оболонку Європи перетинає мережа світлих і темних смуг (тріщини в крижаній корі). Досліди показують, що під льодом є вода. Майже повна відсутність кратерів свідчить, що крижана кора досить молода.

Найпотужнішу атмосферу має – Титан. Вона на 60% густіша від земної і приблизно на 85% складається з азоту. Метанові хмари й туман не дають змоги розглянути поверхню супутника.

Розріджену атмосферу з азоту й метану має – Тритон. Слабку атмосферу з молекулярного кисню мають – Ганімед і Європа. Розріджена атмосфера з вуглекислого газу є в Калісто, з оксидів сірки і вулканічних газів в Іо.

Фобос і деймос супутники Марса

З планет земної групи, крім Землі, тільки Марс має власні супутники. Це невеликі кам’янисті тіла неправильної форми – Фобос і Деймос. Ці супутники розміщені близько до планети (Фобос – на відстані, меншій з діаметр планети).

Далекі супутники Сатурна й Юпітера обертаються в протилежний бік від обертання планети.